نکاتی درباره ارتودنسی دندان که شاید ندانید

اُرتودُنسی (به انگلیسی: Orthodontics) یکی از رشته‌های تخصصی دندان‌پزشکی است. این کلمه مرکب است از دو واژه لاتین "ارتو" به معنای "راست" و "درست" و "ادوس" یا مشتق آن "دنس" به معنای "دندان". ارتودنسی یکی از مهمترین رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است. همچنین اولین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی می‌باشد کار ارتودنسی بیشتر تصحیح مال اکلوژن یا جفت شدن نامناسب دندانهاست. این امر می‌تواند ناشی از موقعیت نادرست دندانها یا دو فک نسبت به هم باشد یا ممکن است درجاتی از هر دو مشکل در یک فرد موجود باشد. درمان‌های ارتودنسی ممکن است تنها بر تصحیح موقعیت دندانها و یا تغییر الگو و جهت رشد دو فک (درمان‌های ارتوپدیک) متمرکز باشد. از جنبهٔ دیگر می‌توان درمانهای ارتودنسی را به درمان با دستگاه‌های ثابت و متحرک تقسیم نمود. دستگاه‌های ثابت دستگاه‌هایی هستند که در طول درمان نیازی به خارج نمودن آنها از دهان توسط بیمار وجود ندارد و اجزای اصلی تشکیل دهندهٔ آنها براکت و سیم می‌باشد. براکت‌ها همان اجزای کوچکی هستند که توسط چسب خاصی به دندان چسبانده می‌شوند. در بین مردم از اصطلاح سیم کشی یا سیم بستن دندان هم برای اشاره به این عمل استفاده می‌شود. دستگاه‌های متحرک انواعی هستند که بیمار می‌تواند در طول درمان آنها را از دهانش خارج کند، البته گاهی این خارج نمودن ممکن است بنا بر تجویز ارتودنتیست محدود به زمان‌های کوتاهی مانند زمان غذا خوردن یا مسواک زدن باشد. این نوع دستگاه‌ها در بین مردم به "پلاک" مشهورند.

ارتودنسی چیست؟
ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فک و دندان و جفت و ردیف کردن دندان های نامنظم است. درنهایت، با انجام ارتودنسی مشکلات مربوط به نظم، ترتیب و قرارگیری دندان ها در فک برطرف شده و فرد می تواند با کیفیت بهتری غذا بخورد و از زیبایی بیشتری هنگام صحبت کردن و لبخند زدن برخوردار باشد.

 

ارتودنسی,ارتودنسی چیست,بهترین زمان برای ارتودنسی

 

بهترین زمان ارتودنسی چه زمانی است؟
زمانی که ساختمان های صورت در حال رشد هستند، ارتودنسی راحت تر و ساده تر انجام می شود و در زمان کمتری موفقیت بالاتری خواهد داشت.

 

سن مناسب در دخترها قبل از ۱۳ سالگی و در پسرها قبل از ۱۵ سالگی است. اگر این زمان سپری شود تصحیح روابط به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد. البته در سنین بالا تر، بیشترین هدف درمان، مرتب کردن دندان ها و در سنین پایین تر بیشترین هدف درمان، رفع اختلالات فکی و تغییر چهره است.


سن بیمار از این نظر اهمیت دارد که به ما نشان می دهد چه امکاناتی برای درمان در اختیار داریم. آیا زمانی برای پیش درمانی در اختیارمان است یا خیر؟ یا اصلا چنین درمان هایی ضروری است؟ آیا از فاکتور رشد می توان کمک گرفت یا خیر؟ تمام جواب ها به سن بیمار ختم می شود؛ به همین دلیل بیماران را از نظر سنی دسته بندی می کنیم. البته فراموش نکنید که تا زمانی که دندان در دهان است می توان این درمان را انجام داد و به قول معروف هیچ وقت دیر نیست.

 

ارتودنسی متحرک,عوارض ارتودنسی,دندانپزشکی

 
دوره درمان ارتودنسی چند سال است؟
درمان به طورمعمول حدودا یک سال ونیم تا ۲سال و نیم طول می کشد، البته به دنبال آن برای حفظ روابط بین دندانی باید تا مدتی از پلاک نگهدارنده استفاده کرد. همانطور که گفته شد، مدت و زمان بستگی به نوع درمان و سن بیمار هم دارد.


درمان های ارتودنسی به چند صورت است؟
به ۲صورت: ۱. متحرک ۲. ثابت
روش متحرک به طور معمول برای دختران از ۹ تا ۱۰ سالگی و برای پسران از ۱۰ تا ۱۱ سالگی مناسب است. همچنین درمان از طریق روش ثابت برای دختران ۱۲ تا ۱۳ سالگی(به بعد) و برای پسران ۱۲ تا ۱۴ سالگی(به بعد) انجام می شود.


ارتودنسی متحرک چیست؟
از فک بالا و پایین بیمار قالب گرفته شده و پلاک بالا و پایین ساخته می شود. این روش مزیت های خاص خود را دارد؛ از جمله بیمار می تواند هنگام غذا خوردن آن را از دهانش بیرون آورده و بعد از استفاده ازمسواک و نخ دندان دوباره در دهانش بگذارد. این روش برای افرادی که سن کمتری دارند بهتر است، زیرا علاوه بر مشکلات دندانی، می تواند ناهنجاری های استخوانی فک ها را نیز رفع کند ولی در انجام حرکات دندانی محدودیت دارد.

 

ارتودنسی,ارتودنسی چیست,بهترین زمان برای ارتودنسی

 

کدام نوع درمان ارجحیت دارد؟
هر کدام از این روش های درمانی موارد تجویز خاص خود را دارد. روش متحرک بیشتر برای بیماران زیر ۱۲ ۱۴ سال کاربرد دارد و بعد از آن به دلیل تثبیت نسبی ساختمان های استخوانی فک ها عملا روش ارتودنسی متحرک تاثیر زیادی دربر نخواهد داشت. برای بیمارانی که بالاتر از این سن هستند معمولا درمان ثابت تجویز می شود تا دندان ها در وضعیتی منظم تر در فک قرار گیرند.


اگر در سنین بالا نیاز به تصحیح وضعیت استخوان فک ها وجود داشته باشد (که در بسیاری از موارد در سنین پایین تر با درمان های معمولی و ارزان تر، ارتودنسی متحرک درمان پذیر هستند). علاوه بر درمان ارتودنسی ثابت، جراحی فک نیز مد نظر قرار می گیرد که توسط متخصص جراحی دهان و فک و صورت انجام می شود.


ارتودنسی ثابت چیست؟
دراین نوع ارتودنسی اجزای کوچکی به نام «براکت» توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شود و بدون اینکه به دندان آسیبی برساند، توسط سیم ها و کش هایی مخصوص، دندان ها به سمت مورد نظر سوق داده می شود. در این روش همه این اجزا ثابت بوده و بیمار نمی تواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خود خارج کند. این روش معمولا برای درمان های دندانی قابل اجراست، زیرا علاوه بر حرکت دادن دندان ها، ریشه های آنها را هم حرکت می دهد، بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندان ها دارد.


عوارض ارتودنسی چیست؟
بیمارانی که متقاضی درمان ارتودنسی هستند باید بهداشت بسیارخوبی داشته باشند، چون در شرایط قرارگیری پلاک های متحرک و به خصوص براکت و سیم های ثابت رعایت بهداشت دهان مشکل تر می شود و اگر بیمار دقت و تمرکز کافی در رعایت بهداشت خود نداشته باشد، دندان ها زیر براکت و سیم های ارتودنسی به سرعت دچار پوسیدگی می شوند.


مشکل بعدی احتمال برگشت درمان است. به اصطلاح «برگشت» بخشی جدایی ناپذیر از درمان ارتودنسی است. این وضعیت درصورتی که بیمار دستور متخصص را برای استفاده منظم از پلاک های نگهدارنده بعد از درمان ثابت نادیده بگیرد یا در بیمارانی که توسط دندانپزشک غیرمتخصص ارتودنسی درمان شده اند، مشاهده می شود.

 

انواع دستگاههای ارتودنسی

در یک دسته بندی کلی ارتودنسی در 6 نوع انجام می شود

  1. ارتودنسی متحرک
  2. ارتودنسی با استفاده از براکت های فلزی
  3. ارتودنسی با براکت های همرنگ دندان
  4. ارتودنسی برایکت های فلزی یا سرامیکی بدون الاستیک
  5. ارتودنسی از پشت دندان یا سیستم لینگوال
  6. ارتودنسی شفاف یا Invisalign

البته نوع دیگری از ارتودنسی به نام ارتودنسی سریع نیز وجود دارد که در درمان های رایج استفاده نمی شود و به همین خاطر در این دسته بندی گنجانده نمی شود

 

ارتودنسی ارتودنسی نامرئی هزینه ارتودنسی قبل و بعد هزینه ارتودنسی مراحل ارتودنسی آیا ارتودنسی درد دارد؟ هزینه ارتودنسی چقدر است؟ ارتودنسی ثابت ارتودنسی متحرک


مطالب مشابه :


'نکاتی ارتودنسی دندان ندانید'

نکاتی درباره ارتودنسی دندان که شاید ندانید

رشته‌های تخصصی دندان‌پزشکی است. این به معنای "دندان". ارتودنسی یکی از دندانپزشکی می‌باشد کار ارتودنسی بیشتر تصحیح باشد. درمان‌های ارتودنسی ممکن است می‌توان درمانهای ارتودنسی را به خاصی به دندان چسبانده می‌شوند. سیم بستن دندان هم برای "پلاک" مشهورند. ارتودنسی چیست؟ارتودنسی علم تصحیح فک و دندان و جفت ردیف کردن دندان های نامنظم با انجام ارتودنسی مشکلات مربوط و قرارگیری دندان ها در بهترین زمان ارتودنسی چه زمانی رشد هستند، ارتودنسی راحت تر مرتب کردن دندان ها و زمانی که دندان در دهان  دوره درمان ارتودنسی چند سال درمان های ارتودنسی به چند می شود. ارتودنسی متحرک چیست؟از و نخ دندان دوباره در عملا روش ارتودنسی متحرک تاثیر شود تا دندان ها در ارزان تر، ارتودنسی متحرک درمان بر درمان ارتودنسی ثابت، جراحی می شود. ارتودنسی ثابت چیست؟دراین چیست؟دراین نوع ارتودنسی اجزای کوچکی روی سطح دندان چسبانده می اینکه به دندان آسیبی برساند، هایی مخصوص، دندان ها به حرکت دادن دندان ها، ریشه بیشتری روی دندان ها دارد. دارد. عوارض ارتودنسی چیست؟بیمارانی که متقاضی درمان ارتودنسی هستند باید نداشته باشد، دندان ها زیر سیم های ارتودنسی به سرعت از درمان ارتودنسی است. این دندانپزشک غیرمتخصص ارتودنسی درمان شده انواع دستگاههای ارتودنسی در یک بندی کلی ارتودنسی در 6 می شود ارتودنسی متحرک ارتودنسی با استفاده های فلزی ارتودنسی با براکت های همرنگ دندان ارتودنسی برایکت های بدون الاستیک ارتودنسی از پشت از پشت دندان یا سیستم سیستم لینگوال ارتودنسی شفاف یا دیگری از ارتودنسی به نام به نام ارتودنسی سریع نیز شود   ارتودنسی ارتودنسی نامرئی هزینه ارتودنسی قبل و و بعد هزینه ارتودنسی مراحل ارتودنسی آیا ارتودنسی درد دارد؟ هزینه درد دارد؟ هزینه ارتودنسی چقدر است؟ ارتودنسی ثابت ارتودنسی متحرک

انواع مدلهای کاشت ناخن را با توجه به فرم ناخنهایتان برگزینید

وجود تمامی نکاتی که راجع

آموزش تصویری «کیک عسل» با طعم قهوه -

آن خلال دندان را در به خلال دندان می چسبد.و

عکس های داغ و دیدنی چهره و بازیگران کشور (11)

می کنیم دندان ها را

آموزش تصویری «کیک عسل» با طعم قهوه

آن خلال دندان را در به خلال دندان می چسبد.و

لوازم ارایشی که شما را زشت می کند!

نکاتی درباره اکستنشن

با این روشهای خانگی دندان هایی سفید داشته باشید - آکا

روشهای خانگی دندان هایی سفید - آکاچگونه دندان های سفیدی باشیم؟,سفید کردن دندان,روشهای داشتن دندان سفید,سفید کردن سفید,سفید کردن دندان آکاایران: با روشهای خانگی دندان هایی سفید باشید آکاایران: دندان ها نقش صورت با دندان خراب درصد شده از دندان هایش مراقبت ها میتوانیم دندان هایی سفید برای داشتن دندان های سفید برای داشتن دندان های سفید پلاک های دندان خیلی مفیده

قیمت های عمل های زیبایی چقدر است؟

می آید.کامپوزیت دندان: هر واحد هر واحد دندان 400 هزار تومان 10 دندان جلویی: چهار سفید کردن دندان ها استفاده را در دندان می گذارند کنند.بلیج: 10 دندان جلویی: دو این روش دندان ها را هر واحد دندان: 750 هزار هزار تومان10 دندان جلویی: هفت این روش دندان های اصلی چیزی از دندان های اصلی

گذری بر زندگیِ سردار شوخ طبع تفحص

برداشت، روی دندان های جمجمه

اتومبیل رانی در انتظار ورود خودرو های استاندارد

و موتورسواری نکاتی را بیان

برچسب :

تبلیغات

دیگر کاربران چه میخوانند...